Verbeteren Mariënburgplein

Achtergrond

Het Mariënburg is een centraal plein in de binnenstad van Nijmegen. Op het plein staat de Mariënburgkapel, daterend uit de Middeleeuwen. Om het plein heen bevinden zich de Openbare Bibliotheek, de Stadswinkel, het Regionaal Archief en het filmhuis LUX. Eind jaren 90 onderging het gebied een metamorfose, waarbij onder andere het gebouw van de Dienst Sociale Zaken werd afgebroken en de Marikenstraat werd aangelegd. Bij deze aanpak werden op het Mariënburg winkels en onder het plein kelders en bevoorradingsruimten aangelegd.

Opgave

Vanuit het Actieplan Binnenstad willen we het Mariënburgplein vergroenen en het ‘verhaal van de plek’ beleefbaar maken, zodat het plein uitnodigt tot verblijf. Het plein oogt nu erg stenig en is niet aantrekkelijk om te verblijven. Vanwege de winkels en kelders onder het plein, kunnen we geen grote (ondergrondse) ingrepen doen. We zetten daarom in op eenvoudige, maar effectieve maatregelen die de beleving van het plein verbeteren. Het plaatsen van grote bomen kan niet, maar het creëren van schaduwgelegenheden, het toevoegen van speelelementen en zitplekken is wel mogelijk. Ons doel is om deze stenen vlakte om te vormen tot een groen, uitnodigend plein dat het verhaal van de plek tot leven brengt. Zo willen we van Het Mariënburg een prettige en inspirerende omgeving maken, voor zowel bewoners als bezoekers van de binnenstad.

Participatie

We zetten in op brede betrokkenheid van de omgeving vanaf de eerste aanzet voor het ontwerp tot en met de fysieke oplevering van de herinrichting. Daarmee streven we naar een breed gedragen inrichting, die aansluit bij de doelstellingen van zowel gemeente Nijmegen als de belanghebbenden in de omgeving van het plein.

Zo organiseerden we een bijeenkomst op het Stadhuis om met omwonenden en andere belanghebbenden in gesprek te gaan over het plein. Samen met Nijmeegse bewoners, ondernemers en bezoekers zijn plannen gemaakt en concrete flitsacties gekozen om een extra impuls te geven aan de binnenstad en de leefbaarheid te vergroten.

Het ontwerpproces bestaat uit twee fasen. In de eerste fase is, in samenwerking met de gemeente en belanghebbenden, een schetsontwerp opgesteld dat de identiteit en ambitie voor het Mariënburgplein weerspiegelt.

In de tweede fase is dit schetsontwerp verder uitgewerkt, inclusief bijbehorende staalkaarten voor verschillende ingrepen. Hierbij zijn omwonenden en belanghebbenden (zowel volwassen als kinderen) gevraagd mee te denken over materialen, vormen, kleuren en een mogelijkheid om te spelen. Hiervoor hebben zij drie weken de mogelijkheid gehad om te stemmen door een online vragenlijst in te vullen. De actie werd gepromoot in de bibliotheek, het filmhuis LUX en de Kapel.

Ben je benieuwd naar het verhaal van de plek, transformatiekader, schetsontwerp, vormgeving en uitgangspunten voor de volgende fase? Bekijk het Participatief Schetsontwerp Mariënburgplein.

Actieplan Binnenstad

Het verbeteren van het Mariënburgplein is één van de projecten uit Actieplan Binnenstad. Met dit plan maken we de Nijmeegse binnenstad nóg groener, aantrekkelijker en bruisender. Samen met Nijmeegse bewoners, ondernemers en bezoekers zijn plannen gemaakt en concrete acties gekozen om een extra impuls te geven aan de binnenstad. Op de pagina van Actieplan Binnenstad vindt u meer informatie over welke projecten er worden uitgevoerd.

Contact

Heeft u vragen of heeft u behoefte aan meer informatie? Dan kunt u een e-mail sturen naar actieplan@nijmegen.nl.

Contactpersonen gemeente Nijmegen:
Marco Boekhorst, projectleider
Hendrikje Biemans-Raaijmaker, project assistent